Mėgaukis rudens oru be liūdesio ir streso! 15 patarimų, kaip atsikratyti streso

October 27, 2024

Mėgaukis rudens oru be liūdesio ir streso! 15 patarimų, kaip atsikratyti streso

Šiuolaikinis gyvenimas yra kupinas streso: nuolatinis skubėjimas ir įsipareigojimų našta neleidžia skirti pakankamai laiko atsipalaidavimui, poilsiui ir įtampos mažinimui. Streso lygį rudens metu didina ir mūsų klimatinės zonos ypatumai – trumpėjančios dienos, kurių metu vis rečiau džiugina šviečianti saulė. Laimei, sėkmingai kontroliuoti stresą galime ir savo pačių pastangomis.

Tekstas: Reeli Maasikamäe


Kodėl reikia vengti streso?

Grėsmę keliančiose situacijoje stresas sužadina išlikimo instinktus. Jaučiant pavojų, išsiskiria streso hormonas, kuris mobilizuoja visą kūną: raumenys įsitempia, kraujospūdis pakyla, širdis pradeda greičiau plakti, kvėpavimas tampa greitas ir paviršutiniškas, o cukraus kiekis kraujyje padidėja, sukurdamas momentinį energijos impulsą. Organizmas pasirengia bėgti, arba kovoti. Kai pavojus praeina, kūno funkcijos palaipsniui grįžta į įprastines.

Tačiau kai kasdienis gyvenimas tampa per daug įtemptas, stresas veikia kaip nuolatinis kūno dirgiklis. Tai kelia didelę naštą organizmui ir be reikalo eikvoja gyvybiškai svarbių organų išteklius. Nuolatinis stresas gali negrįžtamai pakenkti imuninei sistemai ir padidinti sunkių lėtinių ligų, tokių kaip demencija, diabetas, insultas ir infarktas, riziką.

Nedidelis stresas - ne visada blogai

Visiškai išvengti streso nėra įmanona ir to nereikia laikyti atskiru tikslu. Dėl vidutinio lygio streso mes, pavyzdžiui, susikaupiame, kad išlaikytume egzaminą, padarytume viešą pranešimą ar gebėtume laikytis nustatyto darbo atlikimo termino. Po tokių situacijų svarbu sąmoningai mažinti streso lygį ir išsklaidyti susikaupsią įtampą.

15 patarimų, kaip būti patenkintam gyvenimu nepaisant įtampos ir rudeniškos tamsos

 

1. Pakankamai išsimiegok Nėra vieningos nuomonės, kai kalbama apie pakankamą nakties miego trukmę. Nors minimalia pakankama nakties miego trukme yra laikomos septynios valandos, geriausias rodiklis yra tai, kaip jautiesi prabudęs ryte: ar esi pailsėjęs, ar vis dar pavargęs. Atsižvelgiant į tai reikėtų spręsti, kada eiti miegoti, kad prabudęs ryte jaustumeisi žvalus. Kokybiškas poilsis yra pagrindinė sąlyga, leidžianti sėkmingai atlikti kasdienius darbus ir pareigas. Esant nuolatiniam, lėtiniam nuovargiui, iššūkiai tampa kliūtimis, skirtingos aplinkinių nuomonės pradeda erzinti, o įprastai malonūs dalykai nebedžiugina. Dėl nuovargio vengiant bendravimo, prastėja santykiai šeimoje, o situacijos, reikalaujančios diplomatiško požiūrio tampa sprendžiamos grubiai. Be to, nuovargio kamuojamas žmogus tiesiog prastai jaučiasi, taip dar labiau didindamas streso lygį savo gyvenime. Išvenk to užtikrindamas tinkamą poilsio režimą ir pakankamą nakties miego trukmę!
2. Sveikai maitinkis Visavertis maistas yra geriausias kuras tavo kūnui. Koncentruokis į salotas bei daržoves, o užkandžiams rinkis ribotą kiekį riešutų arba vaisių. Geriausias gėrimas prie maisto yra vanduo. Sveika mityba palaiko budrumą ir aprūpina kūną vitaminais, kurie turi įtakos geros nuotaikos užtikrinimui. Pravartu žinoti, kad apetitui įtakos turi ir miegas. Mažai miegant, energijos deficito kamuojamas kūnas reikalauja saldžių ir riebių maisto produktų, sukeliančių mieguistumą ir sąlygojančių svorio augimą, į tavo gyvenima įnešantį papildomą įtampą ir stresą.
3. Sportuok Fizinis aktyvumas pagerina nuotaiką ir suteikia kūnui energijos. Aerobinis judėjimas yra naudingas, tačiau geriausia jį derinti kartu su jėgos treniruotėmis. Ypač veiksmingai energijos lygį pakelia judėjimas lauke, bet kokiu oru.

Streso požymiai. Judėjimas pagerina nuotaiką ir suteikia kūnui energijos

4. Pasivaikščiok Net ir 15 minučių trukmės pasivaikščiojimas sumažina streso hormono kortizolio lygį kraujyje, padeda atslūgti įtampai ir išvengti stresinių situacijų kasdienybėje. Grynas oras ir lengvas fizinis krūvis nepastebimai kelia teigiamas emocijas. Elementarus pasivaikščiojimas gali būti stebuklinga priemonė nuo daugelio problemų!
5. Būk dėkingas Nepaisant sunkumų, kiekvieno gyvenime yra daug dalykų, už kuriuos galima jaustis dėkingam. Kiekvieną dieną rask minutę apmąstymams ir pastebėjimui, kas tavo gyvenime yra gerai. Efektyviausia, jei šiuos dalykus kasdien užsirašai!
6. Sutrumpink laiką prie ekranų Nuolatinis informacinis triukšmas ir naujienos kelia stresą ir trukdo atsipalaiduoti. Stenkis praleisti mažiau laiko prie išmaniųjų prietaisų ir kompiuterio. Be ekranų tavo dienose bus daugiau laisvo laiko, kurį galėsi skirti sau, artimiesiems, pomėgiams ir kokybiškam poilsiui.
7. Užsiimk hobiais Hobiai padeda nukreipti dėmesį nuo darbo ir asmeninių rūpesčių. Tai leidžia atsitraukti nuo įsipareigojimų, kasdienio streso ir suteikia atokvėpį nuo kasdienių darbų. Ypač naudinga užsiimti veiklomis, kurioms reikia laiko ir kurios duoda apčiuopiamą rezultatą, pvz., rankdarbiai, kūrybiniai projektai ar piešimas. Šios veiklos ne tik ramina, bet ir veikia kaip terapija.

Streso simptomai. Rask kasdienybėje įvairovės

8. Rask kasdienybėje įvairovės Jei viskas erzina - tau reikia poilsio arba pokyčių. Rutina gali būti naudinga, tačiau jai pernelyg ilgai užsitęsus, kyla frustracija. Būk smalsus ir nebijok keisti savo įpročių – tai tikra atgaiva!
9. Būk švelnus sau Nelygink savęs ir savo gyvenimo su tuo, ką matai socialiniuose tinkluose. Užuot mintyse save kritikavęs, pagirk. Tu esi pats geriausias savo draugas!
10. Neužsilik negatyvių naujienų sraute Kadangi pastaruoju metu naujienos dažnai yra slegiančios, verta pasirinkti ir apriboti laiką, praleidžiamą jas sekant. Nusistatyk, kiek kartų per dieną ar savaitę skaitysi naujienas, kad išvengtum nuolatinės neigiamos informacijos srauto.
11. Atlik kvėpavimo pratimus Įtampos mažinimui labai veiksmingi kvėpavimo pratimai. Įkvėpus giliai per nosį, galima pajausti, kaip kūnas atsipalaiduoja, o išblaškytas dėmesys sugrįžta. Ramus ir gilus kvėpavimas išvalys tavo mintis ir padės greičiau atsistatyti po įtampą keliančių situacijų.
12. Medituok Meditacija - tai raktas į sėkmingą įtampos mažinimą. Ji padeda įveikti negatyvias mintis, sumažina vidinę įtampą ir daro teigiamą įtaką nervų sistemai.
13. Išmok sakyti „ne“ Didelė dalis žmonių prisiima pernelyg daug atsakomybių ir užduočių, tačiau tai tik dar labiau padidina stresą. Išmok sakyti „ne“ - nesutik atlikti užduočių, nesančių tavo atsakomybėje, arba atsisakyk projektų, kuriems negali skirti laiko. Tai padės susikoncentruoti į esminius dalykus.
14. Bendrauk su pozityviais žmonėmis Įpročiai ir emocijos yra užkrečiami, todėl pozityvūs žmonės aplinkoje gali padėti tau geriau įveikti stresą. Jie padės lengviau atrasti problemų sprendimus, išlaikyti pozityvią pasaulėžiūrą ir sumažinti stresą kasdienybėje.
15. Išmok paleisti Gyvenimas kartais kupinas netikėtumų ir ne visi dalykai klostosi taip, kaip tikimės. Kartais svarbiausia tiesiog paleisti tai, ko negalime kontroliuoti ir susitelkti į tai, ką galime pakeisti. Tai padeda išvengti nereikalingo streso.

Nuovargį ir prastėjančią nuotaiką gali lemti vitaminų trūkumas

 Kokie produktai gali padėti, pasakoja „Apotheka“ vaistininkai.

Stresas ir augaliniai raminamieji


Ar norint išlaikyti gerą savijautą ir energiją tamsiuoju metų periodu būtina vartoti vitaminus?


Jeigu maitinatės įvairiai ir sveikai, tamsiuoju laikotarpiu nereikia vartoti nieko kito, išskyrus vitaminą D. Tačiau kelių mėnesių profilaktinis B ir C vitaminų kursas paprastai taip pat turi teigiamos įtakos. Šie vitaminai yra tirpūs vandenyje, o jų perteklių iš organizmo pašalina inkstai. Todėl nereikia bijoti, kad jų organizme susikaups per daug.

Ar organizmui trūksta kokių nors vitaminų ar mineralų, geriausiai parodo kraujo tyrimas.


Kokių vitaminų trūkumą galima įtarti, jei vargina lėtinis nuovargis ar užklumpa depresija?


Pirmiausia galima įtarti vitamino D, geležies arba B grupės vitaminų, ypač B12, trūkumą. Jų deficitas gali sukelti nuovargį, ypač esant mažakraujystei.

Rudeninę depresiją šiek tiek palengvinti gali L-triptofano, t. y. serotonino pirmtako, vartojimas. Organizmas jį naudoja vadinamojo laimės hormono – serotonino – sintezei. Iš augalinių papildų nerimą ir stresą mažina pasifloros ekstraktas, taip pat valerijonas, melisa, apyniai, levandos ir širdžialapė raudonžolė.

Kaip bebūtų, nuovargis yra bendrinis simptomas. Jei jis tęsiasi ilgą laiką, derėtų atlikti kraujo tyrimus, nes nuovargį, be vitaminų trūkumo gali sukelti ir kai kurios lėtinės ligos, pavyzdžiui, skydliaukės nepakankamumas.


Kokie produktai padeda nuo streso?


Nuo streso ir įtampos Matyti viską