Kodėl brandaus amžiaus žmonių odai reikalinga ypatinga priežiūra esant šlapimo nelaikymui?

April 10, 2019

Garbaus amžiaus žmonių odos struktūra itin skiriasi nuo jaunos odos, nes daugiau negeba tinkamai funkcionuoti ir regeneruotis. Oda tampa plonesnė ir žymiai lėčiau atsinaujina. Jos rūgštinės apsaugos sluoksnis tampa daug jautresnis bet kokiems dirgikliams, kadangi sulėtėja sebumo (riebaus skysčio) gamyba. Nedideli įpjovimai ir nubrozdinimai gyja daug lėčiau. Dėl sumažėjusio gebėjimo gaminti drėgmę kaupiančius epidermio lipidus oda sparčiai išsausėja ir tampa mažiau elastinga, o tai sukelia niežulį. Iš esmės, brandi oda yra itin jautri bet kokiems dirgikliams. Kadangi šlapimo nelaikantiems skirti produktai yra naudojami visą parą, net ir nežymus nepakantumas gali sukelti uždegimines reakcijas.

Ką reikėtų daryti, siekiant išvengti odos sudirginimų?

Siekiant išvengti odos problemų, kylančių dėl šlapimo nelaikymo, svarbiausia yra suteikti kuo daugiau žinių slaugančiam personalui tiek slaugos įstaigose, tiek slaugant žmogų namuose. Be to, itin rekomenduojama taikyti specialiai šlapimo nelaikantiesiems skirtus produktus kasdienėje slaugoje, taip padedant išlaikyti sveiką odą ir stengiantis, kad nekiltų jokių odos problemų. Taip pat reikėtų naudoti išskirtinai orui laidžius („Air Active“), hipoalerginius ir odos pH pusiausvyrą tausojančius produktus, kurie padeda išlaikyti sveiką odą, specialiai skirtus žmonių, kenčiančių nuo šlapimo nelaikymo, odos priežiūrai. 

Kodėl pacientų, turinčių šlapimo nelaikymą, odai reikalinga ypatinga priežiūra?

Reikėtų pridurti, kad šlapimo nelaikymas gali itin smarkiai pažeisti garbaus amžiaus pacientų odą: drėgna aplinka, susidaranti odos paviršiuje, sukelia raginio sluoksnio brinkimą ir minkštėjimą, taip susilpninama odos apsauginio barjero funkcija. Šlapimo irimo produktas amoniakas – daug šarmo sudėtyje turinti medžiaga, kuri naikina odos rūgštinės apsaugos sluoksnį. Be to, išmatose esama virškinimo fermentų likučių, kurie taip pat neigiamai veikia odą. Ypatingai odos problemos aštrėja, kai žmogus yra prikaustytas prie lovos. Tiek itin glaudus kontaktas su oda, tiek pagausėjęs prakaitavimas sukelia rimtas odos problemas.

Kaip atrodytų „tobulos“ slaugos procesas odos atžvilgiu?

Kasdienės priežiūros metu taikant trijų žingsnių procedūrą tinkamai pasirūpinama oda, esant šlapimo nelaikymui:

1. Valymas naudojant švelnias ir odą tausojančias medžiagas, kurios tuo pačiu metu ir valo, ir saugo odą, pasitelkus produktus, savo sudėtyje turinčius riebalinį sluoksnį atkuriančias medžiagas (pvz., „MoliCare Skin“ odą valančios putos ir „MoliCare Skin“ prausiklis);

2. Apsauga, naudojant specialius apsauginius produktus, padedančius išlaikyti natūralią odos apsauginio barjero funkciją, kurie saugo nuo agresyvių kenksmingų medžiagų ir neigiamo aplinkos poveikio (pvz., „MoliCare Skin“ apsauginis odos kremas su cinko oksidu arba „MoliCare Skin“ barjerinis kremas); Šios priemonės pasižymi odai tinkančia pH pusiausvyra bei stiprina natūralią apsauginę odos funkciją.

3. Baigiamasis etapas, pasitelkus intensyvius odos priežiūrai skirtus produktus, vandens-aliejaus emulsijas, kurios atkuria riebalinį sluoksnį ir drėkina odą, padeda išlaikyti drėgmę ir išvengti epidermio sausėjimo (pvz., „MoliCare Skin“  kūno losjonas).