Jei vargina kojų mėšlungis, lėtinis nuovargis, žmogus dažnai yra dirglus ir kenčia nuo miego sutrikimų, šių negalavimų priežastis gali būti magnio trūkumas.
Šiais laikais gyvename alinančiu gyvenimo tempu, todėl magnio stoka yra itin opi suaugusiųjų problema. Magnio trūkumą jaučia apie 80 proc. suaugusiųjų. Kartu tai ir viena svarbiausių mineralinių medžiagų mūsų organizme, turinti įtakos maždaug 300 fermentų, reguliuojančių daugybę biocheminių reakcijų, o jų trūkumas susijęs, pavyzdžiui, su padidėjusia širdies ligų, hipertenzijos, diabeto, osteoporozės ir medžiagų apykaitos sutrikimų rizika.
Magnio poreikis labai priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo, amžiaus ir veiklos. Kai fiziologinė būklė yra ypatinga, žmogus turi gauti daugiau magnio. Nėščiosioms, žindančioms motinoms, aktyviai augantiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir profesionaliems sportininkams reikia padidinti su maistu gaunamo magnio dozę.
Iš dalies magnio gali trūkti dėl tam tikrų patologinių būklių, tokių kaip ilgalaikis viduriavimas, nuolatinis vėmimas, nutukimas, cukrinis diabetas, alkis, alkoholizmas, kepenų cirozė, plonosios žarnos pažeidimai, pankreatitas ir insultas. Simptomai gali būti nuovargis, silpnumas ir raumenų mėšlungis, spazmai, širdies aritmija, koordinacijos sutrikimai, nervingumas, miego sutrikimai, kaulinio audinio silpnumas arba osteoporozė.
Kiek magnio reikia organizmui?
Rekomenduojama magnio paros norma yra 300 mg moterims ir 350 mg vyrams. Europos maisto saugos tarnyba patvirtino 80 mg magnio maksimalią leistiną suvartojamą dozę vaikams iki vienų metų, 160 mg – nuo 1 iki 3 metų ir 230 mg – nuo 3 iki 10 metų. Sportininkų magnio poreikis per parą yra net 500–800 mg, nes šis gyvybiškai svarbus mineralas prarandamas prakaituojant. Didžiausia leistina magnio dozė per parą asmeniui, kurio fizinio aktyvumo lygis vidutinis, yra 700 mg. Kai ji viršijama, atsiranda viduriavimas, kuris savo ruožtu pašalina kitas mineralines medžiagas iš organizmo.
Magnis gali būti vartojamas tabletėmis, čiulpiamosiomis tabletėmis, tirpiosiomis tabletėmis, kapsulėmis ir milteliais, taip pat galima išoriškai naudoti magnio gelį arba aliejinius purškiklius. Vaistinių lankytojai giria ir magnio dribsnius voniai bei kojų vonelėms. Yra daug įvairių magnio aliejų, todėl juos renkantis reikia atidžiai apsvarstyti, kam konkrečiai reikia magnio: ar jo trūkumas pasireiškia nervingumu, kojų mėšlungiu, ar sąnarių problemomis.
Magnio vartojimą naudinga derinti su vitaminu B6. Jis sustiprina magnio poveikį, todėl primygtinai rekomenduojama rinktis būtent tokius preparatus.
Kokiuose produktuose yra magnio?
Jei trūksta magnio, būtina pakeisti savo valgiaraštį. Daug magnio turintys produktai – tai viso grūdo gaminiai, riešutai ir saulėgrąžos, jūrų gėrybės, lapinės salotos, ankštiniai produktai, uogos ir bananai. Daugiausia magnio turi rudieji dumbliai ir kiti jūrų augalai (jūrų kopūstai, chlorelės, vingrūnės, valgomieji jūrų dumbliai), riešutai, viso grūdo kultūros (rudieji ryžiai, žalieji grikiai), sojų varškė, įvairios sėklos ir kakava. Be to, magnio gausu mineraliniame vandenyje. Vaistinėse netgi parduodamas specialus magnio vanduo, tačiau dėl didelio magnio kiekio tikrai neverta gerti jo viso iš karto.
Taip pat naudinga žinoti, kad alkoholis, kalcio perteklius, rafinuotas ir perdirbtas maistas bei diuretikai, pavyzdžiui, kava, prisideda prie magnio pasišalinimo iš organizmo.