Peršalimas – tai ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, įprastai trunkanti nuo savaitės, iki dešimties dienų. Suaugęs žmogus per metus paprastai peršala du ar tris kartus, tuo tarpu vaikai gali peršalti net iki dvylikos kartų metuose.
Apotheka vaistininkai pasakoja apie peršalimą ir jo gydymo galimybes.
Kas sukelia peršalimą?
Peršalimą sukelia apie 200 skirtingų virusų, tačiau dažniausiai tai rinovirusai. 1950-aisiais, ieškant peršalimo ligų sukėlėjų, mokslininkai atrado rinovirusą. Jis plinta tiek oro-lašeliniu būdu, tiek paviršiais ir per artimą kontaktą. Šis virusas yra itin atsparus ir pasišalinęs iš sergančiojo organizmo gali išlikti užkrečiamas dar net iki trijų mėnesių. Kadangi rinovirusui tinkamiausia aplinkos temperatūra yra 32°C, geriausia terpė jam yra viršutiniai kvėpavimo takai, kur temperatūra dėl nuolatinio šalto oro judėjimo kvėpuojant yra žemesnė – ypač rudens-žiemos sezonu. Dėl šios priežasties, pagrindinis peršalimo ligų plitimo laikotarpis yra kasmet, nuo rugsėjo iki balandžio mėnesio. Šiuo periodu, prie viruso plitimui palankios temperatūros prisijungia ir tokie faktoriai, kaip beprasidedantys mokslo metai, vaikų grįžimas į darželius bei sporto treniruotės, sudarantys palankią terpę virusui plisti tarp didelio kiekio žmonių.
Kokie yra peršalimo simptomai?
Įprastai peršalimas prasideda niežulio pojūčiu nosyje, po kurio seka vandeningos išskyros, kurios per kelias dienas tampa tirštesnės. Peršalimo pradžioje gali būti labai daug skaidrios spalvos skystų išskyrų, intensyviai dirginančių aplink nosies šnerves esančią odą, kurią dėl nuolatinio šniurpščiojimo pradeda dilgčioti. Laikui bėgant išskyros tampa tirštesnės, gelsvesnės spalvos, jų kiekis mažėja. Gali pasireikšti akių ašarojimas ir niežulys. Dažnai peršalus užgula nosį, prarandamas kvapo pojūtis, o priklausomai nuo peršalimo viruso, gali atsirasti ir kiti simptomai, tokie kaip karščiavimas, kosulys, ar galvos skausmas. Intensyvi sloga kartais sukelia dirginantį kosulį bei perštinčią gerklę.
Kaip gydyti peršalimą?
Peršalimo atveju svarbiausia simptominis gydymas, organizmui pačiam kovojant su virusu. Kokie preparatai padeda sumažinti pagrindinį nemalonų simptomą — nosies užgulimą?
- Ksilometazolino purškikliai (cheminė sudėtis). Kadangi naudojant šiuos preparatus palengvėjimas juntamas akimirksniu, gali susidaryti klaidingas įspūdis, kad šie vaistai yra veiksmingi ir saugūs. Deja, taip nėra. Ksilometazolino purškiklių negalima vartoti ilgiau kaip 3–5 dienas, nes jų veiklioji medžiaga gali išsausinti nosį, sukelti gleivinės pažeidimus ir net vartojimo priklausomybę. Taip pat gali pasireikšti nosies sausumas. Siekiant sumažinti šiuos nepageidaujamus poveikius, rekomenduojama naudoti purškiklius, kurie sudėtyje turėtų ir dekspantenolio, drėkinančio ir raminančio sudirgusią gleivinę.
- Jūros druskos tirpalų purškikliai tinka ir kasdieniam naudojimui. Jie padeda išplauti perteklines išskyras, drėkina nosies gleivinę ir mažina jos dirginimą.
Šių produktų yra įvairaus dydžio talpomis – mažomis ir patogiomis nešiotis (pvz. Quixx), ar didesnėmis (pvz. Humer), naudojimui namuose. - Pseudoefedrino sudėtyje turinčios tabletės, geriamieji tirpalai ir sirupai. Tai greitai veikiantys (vidutinė vartojimo trukmė 3-4 dienos) vaistiniai preparatai. Kadangi pseudoefedrinas siaurina kraujagysles, joms nosyje siaurėjant, mažeja ir gleivinės paburkimas. Tačiau reikėtų įsidėmėti, jog pseudoefedrinas gali didinti kraujospūdį ir suintensyvinti širdies ritmą. Prieš naudojant, būtina pasitarti su vaistininku – tai galima patogiai padaryti ir mūsų Apotheka e-vaistinėje, ar fizinėse vaistinėse.
- Natūralios kilmės tabletės ir sirupai, padedantys skystinti nosies išskyras, gali būti vartojami ilgiau (7–14 dienų). Tai ypač svarbu, jei sergate lėtiniu sinusitu, kai peršalimas trunka ilgiau nei savaitę.
- Garų inhaliacija. Drėkinti gleivinę ir skystinti nosies išskyras galima ir inhaliatoriumi. Inhaliatoriuje susidarantys drėgni garai taip pat padeda užkirsti kelią sinusito ir ausų uždegimo vystymuisi.
Peršalimui praeidinėjant ir nosyje atsiradus šašams, jų gijimą galima paspartinti aliejiniais tirpalais arba jūros druskos tirpalu.
Labai svarbu vartoti daug skysčių ir, jei įmanoma, vitaminą C, cinką ir seleną. Jei peršalimas sukelia dirginantį kosulį ar gerklės perštėjimą, galima vartoti pastiles ar sirupus. Kaip ir su bet kokia virusine liga, svarbu kuo daugiau ilsėtis, neiti į darbą ir aktyviai nesilankyti viešose vietose.
Kuo skiriasi peršalimas ir alerginis rinitas?
Kartais gali būti sunku atskirti peršalimą, tai yra nosiaryklės uždegimą, ir alerginį rinitą. Alerginis rinitas dažnai prasideda čiauduliu. Jam būdingas nuolatinis niežulys ir dilgčiojimas nosyje bei vandeningos išskyros. Gali pasireikšti ir nosies užgulimas, patinimas, taip pat akių niežėjimas ir patinimas. Alerginis rinitas, skirtingai nei peršalimas, nepraeina per 7-10 dienų, o tik tuomet, kai prarandamas kontaktas su alergenu.
Alerginio rinito gydymui vaistinėse galima rasti:
- Antihistamininius vaistus.
Alergijos simptomams mažinti skirtos tabletės suteikia palengvėjimą per kelias valandas.
- Jūros druskos tirpalus.
Kaip ir esant peršalimui, druskos tirpalai drėkina gleivinę ir mažina dirginimą.
- Anti-alerginius akių lašus.
Kadangi alerginis rinitas dažnai paveikia ir akis, verta išbandyti anti-alerginius akių lašus, kurie veiksmingai sumažina jų paraudimą ir niežėjimą. Alerginio rinito atveju taip pat rekomenduojama inhaliuoti garus, tačiau svarbiausia yra nustatyti alergeną ir vengti su juo kontakto.
Peršalimas vaikui
- Peršalimas mažiems vaikams
Maži vaikai gali sirgti peršalimu net iki 12 kartų per metus. Paprastai galioja taisyklė – kuo mažesnis vaikas, tuo dažniau jis serga peršalimu. Ypač dažnai peršalimu suserga ikimokyklinio amžiaus vaikai, kurių imuninė sistema dar tik vystosi. Maži vaikai turėtų mokėti pūsti nosį, o teisingos nosies pūtimo technikos išmokymas turi labai svarbų vaidmenį greičiau sveikstant. Sergantiems mažiems vaikams einant miegoti, verta kilstelėti pagalvę aukščiau.
Kitais atžvilgiais mažų vaikų peršalimo gydymas yra panašus į suaugusiųjų – svarbiausia parinkti vaiko amžiui tinkamus vaistus. Dauguma vaikiškų vaistų peršalimo gydymui yra skirti vaikams nuo 2 metų amžiaus.
- Peršalimas kūdikiams
Peršalimas gali būti labai varginantis kūdikius, nes jų nosies landos labai siauros, o gleivinė minkšta. Peršalimui būdingas nosies gleivinės patinimas dar labiau apsunkina kvėpavimą pro jau ir taip siauras landas, o tai ypač juntama kūdikio maitinimo metu.
- Kadangi kūdikiai dar nemoka pūsti nosies, efektyvią pagalbą gali suteikti aspiratoriai, skirti išskyrų iš kūdikio nosies pašalinimui. Vaistinėse galima rasti mechaninius Rhinomer nosies aspiratorius ir jų antgalius.
- Į nosį kūdikiams taip pat galima lašinti fiziologinį tirpalą, jį kartu su išskyromis pašalinant aspiratoriumi.
Taip pat, kūdikių peršalimo gydymui rekomenduojama naudoti inhaliatorių. Ypač patogūs kūdikiams yra ultragarsiniai inhaliatoriai, kurie veikia tyliai ir gali būti naudojami, kai kūdikis miega.