Suaktyvėjus viršutinių kvėpavimo takų, virškinimo virusams ir gripui, tikriausiai kiekvienam kyla klausimas, kaip viso to išvengti užsikrėtimo.
Dažniausia infekcijos išplitimo priežastis yra rankų higienos taisyklių nepaisymas. Norint išvengti užsikrėtimo, reikia, kad rankos visada būtų švarios, nesvarbu, ar esame namie, mokykloje, restorane, ar bet kurioje kitoje vietoje.
Plovimas ir antiseptika
Reikia kruopščiai plautis rankas darbo dienos pradžioje ar bet kuriuo metu, kai rankos būna nešvarios. Plaunant rankas vandeniu su muilu 15 sekundžių, ant jų esančių mikrobų kiekis sumažėja 10 kartų, o po 30 sekundžių – beveik 1 tūkst. kartų. Tiesa, rankas plautis reikia protingai, nes plaunant pernelyg dažnai gali būti pažeistas apsauginis odos barjeras, be to, kai kurių bakterijų padermės gali daugintis muilo tirpale.
Virusinių infekcijų piko metu, be kasdienės rankų higienos ir jų plovimo taisyklių laikymosi, didelę reikšmę turi antiseptika ir odos priežiūra.
Rankų antiseptika atliekama 30 sekundžių rankoms skirtomis antiseptinėmis priemonėmis spirito pagrindu. Tai 10 tūkst. kartų sumažina rankų odos bakterinę mikroflorą. Jeigu priemonė ant odos paliekama 60 sekundžių, bakterinė mikroflora gali sumažėti beveik 100 tūkst. kartų. Antiseptinės priemonės yra daug efektyvesnės nei rankų plovimas vandeniu ir muilu.
Tinkamai higienai labai svarbi rankų plovimo technika. Siekiant užtikrinti, kad rankos būtų plaunamos teisingai, buvo parengta instrukcija, kuri naudojama kaip mokomoji medžiaga, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose ir kitose įstaigose. Norint patikrinti rankų plovimo techniką, naudojamas antiseptikas su ultravioletiniais žymekliais. Imituodamas rankų plovimą, tiriamasis 30 sekundžių tolygiai paskirsto priemonę. Ultravioletinėje šviesoje vietos, kurios turėjo sąlytį su priemone, atrodo gerokai šviesesnės nei likusi oda. Sėkmingu rezultatu laikoma, kai plaštakos ir riešai lieka šviesūs.
Kokių klaidų žmonės daro plaudamiesi rankas? Dažniausiai pamirštama pamuilinti vietas po nykščiais ir nagais, pirštų galiukus ir tarpupirščius. Reikia kruopščiai plauti odą po pirštais, kitaip bakterijos pradės daugintis drėgnoje terpėje. Nuplauti muilą galima tekančiu vandeniu nuo pirštų link alkūnių.
Beje, medikai niekada nenešioja drabužių ilgesnėmis nei trijų ketvirčių rankovėmis – būtent tam, kad galėtų tinkamai atlikti antiseptiką, nusiplauti rankas taip, kad vanduo tekėtų ant nešvaraus paviršiaus.
Kaip naudotis antiseptiku?
Rankų antiseptikai gaminami skysčio arba gelio pavidalu, be to, galima įsigyti servetėlių, suvilgytų antiseptiku, kuriame yra odą apsaugančių komponentų. Lietuvoje vis dažniau naudojami geliniai antiseptikai, nes gelį patogu naudoti ir jis yra efektyvus, jo mažai išgaruoja. Priemonių įvairovė didelė, galima rasti tai, ką bus patogu įsidėti į mokyklinę kuprinę, rašomojo stalo stalčių arba mažytę moterišką rankinę.
Antiseptiką reikia atlikti nusiplovus ir nusausinus rankas, nes vanduo ant drėgnų rankų mažina tirpalo veiksmingumą. Be to, antiseptiku galima naudotis, kai nėra vandens ir muilo. Antiseptinės servetėlės labai naudingos kelionės metu. Jomis lengva nusivalyti rankas ir, pavyzdžiui, stalo įrankius. Servetėlėmis patogu nuvalyti rankas vaikams, jeigu šalia nėra vandens ir muilo.
Rankoms nusivalyti pakanka ant sausos odos uždėti apie pusę arbatinio šaukštelio (3 ml) antiseptiko, tolygiai jį paskirstyti, įtrinti ir palaukti, kol išdžius – apie 30 sekundžių. Jeigu rankos išdžiūvo greičiau, vadinasi, skysčio buvo per mažai, o valymas buvo neefektyvus. Tepant priemonę, reikia skirti dėmesio pirštų galiukams, nykščiams ir tarpupirščiams. Atliekant chirurginę antiseptiką, ant rankų uždedama 10 ml tirpalo, rankos valomos 1,5 minutės.
Veiklioji medžiaga – spiritas
Vaistinėse galima rasti antiseptinių priemonių rankoms, odai, kojoms ir gleivinei. Pagrindinė jų veiklioji medžiaga yra spiritas (pavyzdžiui, etanolis arba izopropanolis), išskyrus antiseptikus gleivinei, kurie yra pagaminti vandens pagrindu. Spirito kiekis vienam masės vienetui turi sudaryti ne mažiau kaip 70 procentų. Jeigu spirito yra mažiau, vadinasi, tai paprasta valymo priemonė. Rankų antiseptikų sudėtyje taip pat yra odą apsaugančių komponentų, tokių kaip glicerolis, pantenolis arba alavijai, kurie drėkina ir minkština odą.
Higienai svarbu ne tik plovimas ir antiseptinis valymas, bet ir rankų odos priežiūra. Rankas reikia tepti kremu, priešingu atveju muilas ir antiseptikas be apsauginių komponentų gali sudirginti odą, ant išsausėjusios odos atsiras įtrūkimų, skausmingų arba deginimo pojūčių.