Kaip gydyti kosulį?

November 13, 2026

Kadangi kosulys yra viena iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų, daugelis žmonių domisi, kaip palengvinti kosulį arba kuris yra geriausias atsikosėjimą skatinantis vaistas. Kosulio priežastys labai įvairios, todėl, priklausomai nuo priežasties, galima pasirinkti geriausią kosulio gydymą. Ypatingą dėmesį ir žinias reikalauja kosulio gydymas vaikui arba kosulio gydymas namų priemonėmis, kad nebūtų pakenkta nei sau, nei vaikui netinkamais gydymo metodais. Apotheka vaistininkė Karina Udaltsova pasakoja apie kosulį ir jo gydymo galimybes.


Kas sukelia kosulį?

Kosulys yra viena iš dažniausių sveikatos problemų, kurią per metus patiria beveik 70 % žmonių, tačiau jo gydymas kartais gali būti sudėtingesnis nei tikimasi.

Dažnai manoma, kad kosulys atsiranda dėl peršalimo, tačiau iš tikrųjų viršutinių kvėpavimo takų ligų priežastis yra virusai. Peršalimas tik palengvina virusų patekimą į organizmą. Kosulys yra organizmo apsauginė reakcija, kurios tikslas – atsikratyti kvėpavimo takuose susikaupusio gleivių. Tokiu atveju tai yra dažniausias kosulys – sukeltas virusinės infekcijos, kuris iš pradžių būna sausas, o ligai progresuojant, tampa produktyvesnis.

Kosulys taip pat gali atsirasti dėl alergijų, svetimkūnių, patekančių į kvėpavimo takus, tam tikrų vaistų, aplinkos veiksnių, dirgiklių, skrandžio rūgšties patekimo į stemplę ar rimtesnių ligų. Geriausias kosulio gydymas priklauso nuo jo tipo ir priežasties nustatymo.

Kosulys gali būti ir vienas iš refliukso ligos simptomų, kai skrandžio turinys grįžta į stemplę, burną arba nosiaryklę.

Kosulį taip pat gali sukelti:

  • alergijos,
  • rūkymas,
  • vaistai nuo kraujospūdžio (AKF inhibitoriai),
  • širdies nepakankamumas,
  • psichikos sutrikimai (stresas, nerimas, depresija),
  • išoriniai dirgikliai (kvepalai, dūmai, šaltas oras),

Kartais kosulį gali sukelti ir neįprasti sukėlėjai, pavyzdžiui, klamidija, mikoplazma ar kokliušo sukelianti bakterija.

Kaip gydyti kosulį?

kosulio gydymas

Kosulio gydymas reikalauja kantrybės, nes paprastai jis nepraeina per kelias dienas. Jei atsiranda pirmieji simptomai, svarbu suprasti, kad organizmui reikia laiko atsistatyti, todėl reikėtų pradėti gydyti simptomus namuose. Dirbti su virusinėmis ligomis nėra patartina, nes tai gali pailginti ligos trukmę ir kelia pavojų kitiems. Viršutinių kvėpavimo takų virusų išgydyti greitai neįmanoma, tačiau visada galima palengvinti simptomus įvairiais būdais. Kosulio slopinimas, ypač kai gleivės yra laisvos, nėra rekomenduojamas, nes tai gali sukelti gleivių kaupimąsi giliau kvėpavimo takuose ir pabloginti ligos eigą.

Kosulys gali būti sausas arba drėgnas, ir gydymas priklauso nuo jo tipo.

Kaip gydyti sausą kosulį?

Virusinis kosulys dažniausiai būna sausas ir neproduktyvus, be gleivių. Kvėpavimo takai dirgina nuolatinis kosulio refleksas ir neproduktyvus kosulys, todėl svarbu atsižvelgti į tai, kai gydote sausą kosulį. Tokiu atveju svarbiausia drėkinti gleivinę ir mažinti kosulio dirginimą.

Šilti gėrimai

Kosulio atveju labai svarbu vartoti daug skysčių.

Skysčių vartojimas skystina sekretą, todėl lengviau išvalyti nosį arba kosėti, sumažina gerklės dirginimą ir padeda pašalinti ligos sukėlėjus iš organizmo. Rekomenduojama gerti šiltus gėrimus, tokius kaip arbata, ir į ją įdėti medaus, C vitamino iš citrinos arba uogų ir imbiero. Arbata gali būti tiek įprasta, tiek vaistinė, kuri turi dar didesnį teigiamą poveikį. Kosuliui gydyti yra daug efektyvių vaistažolių arbatų, ir daugelis jų turi gleives skystinančio poveikio.

Žinomiausi vaistiniai augalai, naudojami kosuliui gydyti, yra viržiai, serbentų lapai, kraujažolė, izopas, raudonėlis ir karkasas. Taigi, jei mąstote, kaip sumažinti kosulio dirginimą arba atsikratyti gleivių, verta pradėti nuo šilto natūralaus gydomojo gėrimo. Taip pat labai rekomenduojama gerti daug vandens ir, jei įmanoma, vartoti šviežių uogų sultis (pvz., šaltalankių), kurios yra puikus C vitamino šaltinis. Gėrimas turėtų būti šiltas ar vidutinio šilumos, bet ne karštas.

Gleivinių drėkinimas

Sauso ir dirginančio kosulio atveju atsiranda gleivinės patinimas, o nuolatinis kosėjimas dirgina gleivinę, todėl ji tampa sausa ir jautri. Tokiu atveju reikėtų drėkinti gleivinę, ir tam puikiai tinka pastilės. Kosulio pastilės didina seilių gamybą, drėkina ir mažina dirginimą. Taip pat įvairūs gerklės purškikliai ir sirupai veikia panašiai.

Gleivines drėkinančios ir raminančios eterinės aliejus, tokie kaip eukaliptas ir pipirmėtės, tačiau reikia prisiminti, kad eterinių aliejų garai netinka vaikams ir nėščiosioms.

Anties riebalų tepalas ir garstyčių pleistrai

Be vaistažolių arbatų, natūralioje kosulio terapijoje nuo senų laikų buvo naudojami anties riebalai ir garstyčių pleistrai. Kosulio gydymas liaudies medicinoje rekomenduoja naudoti anties riebalus jau mažiems vaikams. Ir šiuolaikinėje medicinoje rekomenduojama šį tepalą naudoti net ant jautrios kūdikių odos. Anties riebalus reikia šiek tiek sušildyti, kad būtų lengviau užtepti, ir tada tepti ant krūtinės ir padų kelis kartus per dieną. Anties riebalus galima pakeisti kūdikiams skirta šaltuoju metų laiku naudojama tepalais.

Garstyčių pleistrai taip pat efektyvūs kosuliui gydyti, ir jie prieinami tiek vaikams, tiek suaugusiems. Garstyčių pleistrai naudojami, kad pagerintų kraujo cirkuliaciją ir sukeltų šilumos pojūtį.

Inhaliacijos

Jei gleivinės yra sauso ir kosulys dirgina, gali padėti garų inhaliacijos. Tai padeda drėkinti gleivines ir taip sumažinti dirginimą, taip pat skystina sekretą. Inhaliatorių yra įvairių tipų, ir priklausomai nuo inhaliatoriaus tipo, galima naudoti tiek paprastą fiziologinį tirpalą, tiek gydytojo paskirtą vaistą. Naudojant paprastą fiziologinį tirpalą, pavyzdžiui, 0,9% natrio chlorido tirpalą, negalima perdozuoti ar sukelti šalutinio poveikio.

Ypač patogu naudoti mažose ampulėse supakuotą fiziologinį tirpalą, kurį lengva nešiotis kartu su inhaliatoriumi. Inhaliatoriai būna įvairių dydžių. Didieji kompresoriniai inhaliatoriai yra patogūs ir galingi naudojimui namuose, o mažesni, tinklo technologija paremti inhaliatoriai nesukelia triukšmo ir gali būti naudojami gulint. Be to, tinklo technologija paremti inhaliatoriai veikia ir su baterijomis, nereikalauja elektros energijos ir yra patogūs nešiotis.

Daugiau apie inhaliatorių pasirinkimą galite skaityti mūsų straipsnyje.

Kosulį slopinantys vaistai

Kartais gali prireikti slopinti kosulio refleksą, ypač jei kosulys trikdo ilgai ir stipriai miegą naktį arba sveikimo fazėje, kai jau nebesikaupia gleivės, tačiau kosulio dirginimas dar nepraeina.

Kosulį slopinantys vaistai, tokie kaip dekstrometorfanas, kodeinas ir okseladinas, veikia centrinę nervų sistemą ir juos galima vartoti tik sausam, neproduktyviam kosuliui, ir tik suaugusiems.

Kaip elgtis su produktyviu kosuliu?

Produktyvus kosulys, dar vadinamas drėgnu kosuliu, yra kosulys, kai iš kvėpavimo takų išsiskiria gleivės, o tai rodo kvėpavimo takų uždegimą. Kai gleivės kaupiasi kvėpavimo takuose, prasideda kosulio refleksas, kurio tikslas – išvalyti kvėpavimo takus nuo sekreto. Šis kosulys dažniausiai atsiranda peršalimo, gripo metu, tačiau jis taip pat gali būti kitos rimtesnės infekcijos, pavyzdžiui, plaučių uždegimo, požymis.

  1. Sekreto skiedikliai

Jei kosulys yra produktyvus, rekomenduojama vartoti sekreto skiediklius, kad sumažėtų gleivių klampumas ir palengvėtų jų išsiskyrimas per kosulį. Sekreto skiedikliai turi būti vartojami kelis kartus per dieną ir reguliariai, kartu vartojant daug skysčių.

Maži vaikai dažnai nesugeba efektyviai iškosėti gleivių, todėl sekreto skiedikliai nerekomenduojami vaikams iki 2 metų. Stipresni sekreto skiedikliai, tokie kaip ambroksolis, acetilcisteinas ir bromheksinas, turi stipresnį poveikį, tačiau švelnesni preparatai, kurių sudėtyje yra natūralių medžiagų, pavyzdžiui, altėjų ekstrakto, yra tinkami ir vaikams.


ATKREIPKITE DĖMESĮ! Daugelis peršalimo gydymo priemonių, kurių sudėtyje yra paracetamolio, jau gali turėti tiek sekreto skiediklį, tiek kosulį slopinantį vaistą. Šių dviejų grupių negali būti vartojama tuo pačiu metu. Jei norite papildomai įsigyti kosulio vaistų, svarbu atidžiai perskaityti informaciją apie vaistą arba pasitarti su vaistininku.
  1. Sūrus gėrimas

Sūrių gėrimų vartojimas gerai veikia tiek sausą, tiek produktivų kosulį. Galite gerti šiltą arbatą arba tiesiog šiek tiek daugiau vandens nei įprastai, abu šie variantai padeda skiedikliai išsiskirti ir palengvina jų iškvepimą.

  1. Receptiniai vaistai

Kartais kosulio atveju gali prireikti vartoti antibiotikus. Tai atsitinka, kai virusas pereina į bakterinį uždegimą, pavyzdžiui, dėl virusinio bronchito gali išsivystyti plaučių uždegimas.

Kaip palengvinti kūdikių kosulį?

kūdikiui kosulys

Kūdikių kosulio palengvinimo priemonių pasirinkimas yra ribotas. Tai daugiausia lemia vaiko organizmo ypatumai.


ATKREIPKITE DĖMESĮ! Kaip jau buvo minėta, kadangi vaikai iki 2 metų dar nesugeba efektyviai iškosėti gleivių, sekreto skiedikliai jiems visiškai nėra rekomenduojami. Taip pat kosulį slopinantys vaistai netinka mažiems vaikams.


Geriausia priemonė kūdikių kosuliui palengvinti yra inhaliatoriaus garai. Taip pat haneros rūpestingai užtepti ant krūtinės ir kojų padų gali paspartinti atsigavimą. Būtina nepamiršti gerti daug skysčių, nes pakankamas skysčių kiekis padeda gleivėms skystinti ir gerinti bendrą savijautą.

Laringitas, dar žinomas kaip gerklų uždegimas, yra viena iš kvėpavimo takų ligų, kurią dažnai patiria mažieji. Vaikų kvėpavimo takai yra siauresni, todėl uždegimas gali sukelti dusulį. Laringitą galima atpažinti pagal charakteringą garsų kosulį ir švilpiančią arba knarkiančią kvėpavimą. Tokios kvėpavimo problemos dažniausiai pasireiškia naktį ir gali sukelti didelį išgąstį tėvams. Greita pagalba gali būti inhaliatorių garai, tinkamas drabužių pasirinkimas ir išeiti į šviežią ir vėsesnį orą, atidaryti langą, taip pat atidaryti karšto vandens čiaupą vonioje ir leisti vaikui kvėpuoti drėgnu oru. Jei matoma, kad šios priemonės nepadeda, reikia kviesti greitąją pagalbą arba važiuoti į skubiąją pagalbą. Laringitas dažniau pasitaiko vaikams iki 5 metų, nes jų kvėpavimo takai yra žymiai siauresni.

Taip pat gerklę dirginančios gleivės gali paskatinti kosulį mažiems vaikams, ypač jei jie serga stipria sloga. Tokiu atveju svarbu pirmiausia tvarkyti slogą - valyti nosį su jūros druskos tirpalu, pašalinti sekretą su aspiratorium, arba jei vaikas sugeba, paprašyti, kad jis pats nusiurbtų. Padidinus lovos galvą gali būti lengviau pašalinti gleives, nes jos lengviau nuteka.

Kada kreiptis į gydytoją dėl kosulio?

Kosulys, kurį sukelia virusinė infekcija, gali trukti net iki trijų savaičių ir paprastai nėra pavojingas. Jei kosulys tęsiasi ilgiau nei tris savaites, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Ilgiau trunkantis kosulys tampa lėtiniu kosuliu, ir tai gali reikšti, kad virusinės infekcijos metu atsirado komplikacija, pavyzdžiui, plaučių uždegimas, arba išsivystė kita lėtinio kosulio priežastis arba būklė.

Kas yra lėtinis kosulys ir kaip jį atpažinti?

Lėtiniu kosuliu laikomas bet koks kosulys, kuris trunka suaugusiems daugiau nei aštuonias savaites ir vaikams daugiau nei keturias savaites. Ilgai trunkantis kosulys ne tik vargina ir trukdo, bet ir reikalauja gydytojo dėmesio, kad būtų nustatyta kosulio priežastis. Lėtinis kosulys gali atsirasti dėl įvairių priežasčių.

Rūkymas Vienas žinomiausių ir pagrindinių lėtinio kosulio priežasčių, nuo kurio atsikratyti dažnai pakanka tik mesti rūkyti.
Plaučių ligos Kosulys yra kai kurių rimtų lėtinių ligų, tokių kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga, plaučių vėžys arba cistinė fibrozė, simptomas. Kai kurios iš šių ligų taip pat atsiranda dėl rūkymo.
Alergijos Nors alergija dažniausiai siejama su sloga, kosulys taip pat gali būti alergijos simptomas, ypač jei tai sausas kosulys ir kartu yra čiaudulys, kvėpavimo sunkumai arba patinimas.
Astma Astminį kosulį dažniausiai apibūdina kosulio priepuoliai, kurie pasireiškia dažniausiai naktį ir/arba ankstyvą rytą.
Gastroezofaginis reflukso liga Šios ligos pagrindinis simptomas – šiurkštus balsas ryte ir nuolatinis lėtinis kosulys.
Psichogeninis kosulys Tai kosulys, kurį sukelia stresas ir nerimas, ir kuris nepasireiškia miego metu.

Tinklaraštis:

Visos naujienos