Geriausiai miego vertę supranta žmonės, kurie dėl kokių nors priežasčių negali išsimiegoti. Nesvarbu, ar to neleidžia padaryti maži vaikai, darbo grafiko ypatumai, koks nors miego sutrikimas, ar lėtinė nemiga.
Vis daugėja žmonių, kurie negali užmigti ir dažnai prabunda naktį dėl padidėjusio nerimo. Nemiga ir prastas miegas iš esmės neigiamai veikia žmogaus gyvenimą: tai pasireiškia kasdieniu nuovargiu ir mieguistumu, blogėja atmintis ir susikaupimas, sumažėja darbingumas ir gebėjimas mokytis, prastėja dėmesys, mažėja atsparumas depresijai ir nerimui, padažnėja nuotaikų kaita, taip pat gali kilti psichinių ir fizinių sveikatos sutrikimų.
Žmogus negali kovoti su nuovargiu, todėl anksčiau ar vėliau kūnas ir protas pabandys kompensuoti miego trūkumą. Dažniausias miego sutrikimas yra nemiga, tai yra insomnija, kuri visų pirma pasireiškia kaip nusiskundimai nepatenkinamu miegu. Nemigos varginami asmenys negali užmigti vakare, prabunda kelis kartus per naktį arba ryte atsibunda pernelyg anksti.
Jei neužmiegate per 20 minučių, galite trumpam atsikelti iš lovos ir, pavyzdžiui, paskaityti knygą, paklausyti ramios muzikos ar užsiimti buities darbais. Jokiu būdu prieš miegą neimkite į rankas išmaniojo telefono ir nesėdėkite prie kompiuterio, nes iš jų sklindanti spinduliuotė duoda smegenims signalą, kad dabar nereikėtų užmigti. Jei jaučiate mieguistumą, grįžkite atgal į lovą ir bandykite užmigti dar kartą.
Pastaruoju metu užmigimo procesui vis daugiau įtakos turi mėlynąją šviesą skleidžiantys išmaniųjų telefonų, kompiuterių, televizorių ir kitų įrenginių ekranai. Žmogaus smegenims tai yra dienos ir būdravimo šviesa – ji išvaiko miegą ir sumažina jį veikiančio hormono melatonino gamybą, todėl gali atsirasti miego sutrikimų.
Nustatyta, kad, žmonėms naudojantis telefonu vakare, po devynių valandų darbo dienos, ryte jie jaučiasi labiau pavargę. Būtų gerai sukurti tikslų užmigimo ir pabudimo ritmą. Savaitgalį taip pat galite pabandyti laikytis darbo savaitės plano ir miegoti ne mažiau kaip devynias valandas. Antraip kitą dieną gali būti sunkiau užmigti.
Palankūs miegui
Jei pirmiau nurodytos pagalbinės priemonės nepadeda, galite pasikonsultuoti su vaistininku. Vaistinėse yra įvairių augalinių raminamųjų priemonių ir maisto papildų miegui gerinti. Pavyzdžiui, iš mineralinių medžiagų užmigimą palengvina magnis. Jis padeda sumažinti raumenų įtampą ir ramina nervų sistemą.
Vaistinėse taip pat galima rasti melatonino turinčių preparatų, kuriuos reikia vartoti vakare, maždaug 30 minučių prieš einant miegoti. Jie puikiai padeda ir pagyvenusiems žmonėms, ir tiems, kurių bioritmas yra sutrikdytas dėl darbo naktinėje pamainoje, taip pat padeda išspręsti miego problemas dėl laiko skirtumo. Preparatai su melatoninu gaminami lašų, kapsulių, purškalų, tablečių ir po liežuviu dedamų lapelių pavidalu.
Be to, vaistinėse galite įsigyti preparatų, kuriuose yra melatonino, magnio ir augalinių raminamųjų priemonių.