Saulė yra artimiausia ir ryškiausia mums žvaigždė. Be gyvybei reikalingos šilumos ir šviesos, ji taip pat kelia saulės nudegimo riziką. Būtent ultravioletinė saulės spinduliuotės dalis turi itin stiprų poveikį visai gyvajai gamtai. Saulės nudegimą sukeliantis poveikis priklauso nuo UV spinduliuotės bangos ilgio ir jis matuojamas UV indeksu. Jei indeksas yra didesnis nei 6, reikia stebėti, kiek laiko praleidžiama saulėje – esant aukštam indeksui, nudegimas įvyksta greičiau. Jei UV indeksas yra 3, vidutiniam lietuviui saulės nudegimas gali atsirasti per maždaug 50 minučių, o jei indeksas yra 6, atitinkamai per 25 minutes. Pirmą kartą deginantis nereikėtų viršyti 20 minučių ir niekada nereikėtų pamiršti naudoti apsaugos nuo saulės. Tačiau kaip pasirinkti tinkamą apsaugos priemonę nuo saulės, kuri tikrai padėtų išvengti nudegimų?
Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į saulės apsaugos priemonėse nurodytą žymę, kuri padeda teisingai pasirinkti apsaugą. Tai yra žymė SPF, kuri reiškia apsaugos nuo saulės faktorių. Paprasčiau tariant, tai rodo, kiek laiko galime saugiai būti saulėje, naudojant šią priemonę. Jei žinome, kad nudegsime per 10 minučių, naudojant apsaugą nuo saulės šį laiką padauginame iš ant produkto nurodyto apsaugos faktoriaus. Pavyzdžiui, jei kremas nuo saulės turi SPF 20, padauginame šį skaičių iš dešimties. Rezultatas bus 200 minučių ir būtent tiek laiko galime būti saulėje, nepatirdami nudegimų. Taip pat galioja klasikinė taisyklė – kuo intensyvesnė saulė, tuo aukštesnį apsaugos faktorių reikėtų naudoti.
Dažniausiai esame pripratę saulės apsaugą rinktis pagal SPF, tačiau yra ir kitų svarbių pasirinkimo kriterijų, pavyzdžiui, forma ir konsistencija. Kremai, geliai, aliejai, purškalai ir pieštukai yra šiek tiek skirtingi ir sukurti skirtingiems vartotojų poreikiams. Be to, saulės apsaugą galima pasirinkti pagal odos tipą. Kartais yra ir sąsaja. Pavyzdžiui, purškalai yra labai patogūs naudoti, tačiau kartais gali būti sunku užtikrinti vienodą sluoksnį, o naudojimas aplink akis (kur oda ypač jautri) gali būti pavojingas. Esant probleminei odai, reikėtų vengti produktų su dideliu aliejaus kiekiu.
Kas yra mineralinis arba fizinis SPF saulės apsaugos filtras?
Mineralinės arba fizinės apsaugos nuo saulės priemonės yra žinomos kaip saugiausios. Jose veikliosios medžiagos yra cinko oksidas arba titano dioksidas, kurie neįsigeria į odą, o sukuria ant odos apsauginį sluoksnį, atspindintį UV spinduliuotę atgal. Būtent šis atspindėjimo efektas apsaugo odą nuo saulės pažeidimų. Mineralinė apsauga nuo saulės dažniausiai yra geriausias pasirinkimas jautriai ir švelniai odai, nes ji neturi cheminių medžiagų, kaip cheminiai apsaugos nuo saulės filtrai, ir todėl dažniausiai yra geriau toleruojama. Mineralinių apsaugos nuo saulės kremų poveikis pasireiškia iš karto po tepimo ant odos ir juos reikėtų tepti kas kelias valandas, net jei produktas yra atsparus vandeniui.
Privalumai | Trūkumai |
---|---|
|
|
Kas yra cheminis SPF saulės filtras?
Cheminių filtrų yra daug daugiau nei fizinių ir dauguma jų yra pagaminti iš naftos produktų. Jų tarpe yra tokie filtrai kaip avobenzonas, mexorylis, tinosorbas, oktokrilenai, oktionoksaatai, oktionoksaatai, homosalatai, oksibenzonai ir kiti. Cheminiai filtrai gali sugerti saulės spinduliuotę, tačiau gali sukelti odos perkaitimą. Be to, jie nėra tokie saugūs organizmui kaip fiziniai filtrai.
Privalumai | Trūkumai |
---|---|
|
|
Kuris tinka labiau — fizinis ar cheminis SPF saulės filtras?
- Jei svarbu greitas įsigėrimas, ant odos beveik nematoma sudėtis, oda nėra jautri ar alergiška, produktą naudoja suaugęs asmuo, tuomet galima naudoti cheminę apsaugą nuo saulės. Tarp stabiliausių ir saugiausių cheminių filtrų yra Tinosorb S (bisetilheksiloksifenolmetoksifeniltriazinas).
- Jei kalbama apie vaiką, ypač jaunesnį nei 4 metų, arba jautrią ir alergišką odą, ir esate pasiruošę nuolat tepti kremą, tuomet labai tinka fizinis saulės apsaugos filtras.
- Tiek cheminiai, tiek fiziniai saulės apsaugos filtrai turi savų privalumų ir trūkumų, ir renkantis tinkamą produktą reikėtų pradėti nuo savo odos tipo ir jautrumo laipsnio, o tada pereiti prie kitų kriterijų.
- Gera alternatyva yra produktai, kuriuose yra tiek cheminių, tiek mineralinių filtrų. Pavyzdžiui:
Skaitykite daugiau:
- Kaip saulė pažeidžia odą ir kaip ją apsaugo kremas nuo saulės. Aiškina dermatologas.
- Vasaros odos priežiūra nuo A iki Z
- Kaip gydyti alergiją? Nuo simptomų iki sprendimų.
- Apsaugokite savo odą nuo pavasario saulės
- Kas yra žiedadulkių alergija ir kaip su ja gyventi?
- Elektroninio pirmadienio pasiūlymai
- Sveikos vasaros formulė