Ar kada nors valėtės dantis išties švariai?

April 5, 2019

Ar kada nors valėtės dantis išties švariai?

Apie tai, kaip svarbu valytis dantis, kalbama kiekviename žingsnyje. Jau darželyje vaikai mokomi, kaip tai daryti teisingai ir kaip dažnai, pasakojama, kam apskritai to reikia. Tačiau visavertei burnos ertmės higienai kruopštaus dantų valymo pakanka ne visada.

Burnos ertmės sveikata labai priklauso nuo to, ką mes valgome ir geriame, koks yra mūsų gyvenimo būdas ir bendra organizmo būklė. Dažnai galima išgirsti, kaip dantims ir burnos gleivinei kenkia maiste ir gėrimuose esančios rūgštys. Dažnai būtent „rūgščių ataka“ yra pirminė priežastis, dėl kurios atsiranda burnos ertmės problemų, ir, jeigu nieko nedarysime, šios problemos dar paūmės. Tai kaipgi reikia prižiūrėti burnos ertmę, kad dantys ir dantenos būtų sveiki?

Tinkamos priemonės ir technika pasirenkamos individualiai. Įvairius priežiūros būdus turėtų naudoti, pavyzdžiui, tie žmonės, kurie nešioja kabes, ir tie, kurių dantys auga nelygiai, todėl sunku pasiekti kai kurias burnos vietas. Geriau pasitarti su odontologu, kaip reikia prižiūrėti dantis, jeigu jums yra įdėti protezai arba buvo gydyta parodontozė.

Padidėjęs dantų dilimas

Dažnai burnos ertmės sveikatos problemas lemia nepakankama higiena. Dėl to ant dantų susidaro apnašų, kurios yra tinkama terpė daugintis bakterijoms ir atsirasti ėduoniui. Problemą gali sukelti ir naudojamos pernelyg abrazyvinės pastos, todėl gali dilti dantys, atsirasti emalio pažeidimų, o kartu ir dantų pažeidimų.

Padidėjęs dantų dilimas – tai problema, su kuria odontologai susiduria vis dažniau. Didelę reikšmę čia turi per mažas pH lygis burnoje, t. y. per daug rūgšti terpė. Veikiant rūgščiai terpei, dantų emalis minkštėja ir dantis lengviau pasiduoda ardomajam poveikiui. Valantis dantis iš karto pavalgius rūgštaus maisto ir išgėrus gėrimų, rizika padidėja. Todėl, jeigu jūs valgote arba geriate ką nors rūgštaus, prieš valantis dantis reikėtų palaukti.

Dantų šepetėlio pasirinkimas

Viena iš kasdienių higienos procedūrų žmogui, turinčiam daugmaž sveikus dantis, turi būti dantų valymas, kurį būtina atlikti du kartus per dieną, skiriant tam 2–4 minutes. Rinkdamiesi dantų šepetėlį, atkreipkite dėmesį į jo dydį. Ant vaikams skirtų šepetėlių pakuotės nurodoma, kokiam amžiui jie tinka. Bet ir perkant šepetėlį suaugusiajam reikia atkreipti dėmesį į formą bei burnos ertmės ir dantų dydį. Norint pasiekti visus dantis, galima naudotis dviem skirtingo dydžio šepetėliais. Būkite atsargūs su labai lanksčiu šepetėliu, turinčiu daugybę šerelių, nes galite nepajusti jo spaudimo jėgos. Dantų šepetėlis turi būti kuo minkštesnis (soft arba extra soft) – taip jūs nepažeisite dantenų ir išvengsite padidėjusio dantų dilimo problemos.

Burnoje yra sričių, pavyzdžiui, vidinis apatinių dantų paviršius, kurias sunku pasiekti, todėl jos lieka neišvalytos. Tokiu atveju yra geresnis variantas – elektrinis dantų šepetėlis, kuriuo tai padaryti paprasčiau. Iš savo patirties ir praktikos rekomenduoju naudotis elektriniais šepetėliais, kurių veikimas paremtas technologija „Sonic“. Dažnai įsigyti elektrinį dantų šepetėlį mums trukdo didelė kaina, tačiau reikia turėti omenyje, kad dėl keičiamų antgalių vienu prietaisu gali naudotis ir kiti šeimos nariai.

Dantų pastos pasirinkimas

Žmonėms, kuriems pradėjo kristi dantys ir kurių emalis yra pažeistas, reikėtų atkreipti dėmesį į dantų pastos sudėtį. Tokiu atveju geriau rinktis neabrazyvines pastas, kurių rūgštingumas mažas. Tokios abrazyvinės medžiagos kaip silicio dioksidas dedamos į dantų pastas, kad mechaniškai nuvalytų dantų apnašas ir pigmentą. Be to, dantų pastose yra medžiagų, naikinančių „blogąsias“ bakterijas ir neleidžiančių joms gyvuoti burnos ertmėje.

Daug ginčų kelia fluoro naudojimas. Kadangi floras yra toksinė medžiaga, o valantis dantis nedidelis jo kiekis nuryjamas, dauguma vengia tokių dantų pastų. Tačiau tai nepagrįsta baimė, nes dantų pastose fluoro yra labai mažai ir jo kiekis griežtai reguliuojamas, be to, pastos paprastai nenuryjame. Išimtis yra maži vaikai – jiems skirtose pastose fluoro nėra.

Jeigu jau susidūrėte su dantų dilimo arba pažeisto emalio problema, turėtumėte rinktis pastą su didesniu kiekiu fluoro. Ši medžiaga, liesdamasi su dantų emaliu, formuoja stiprinamąjį sluoksnį iš kalcio ir kitų mineralų. Jis didina emalio atsparumą rūgščiai terpei. Bet teigiamas medžiagų poveikis pasireiškia tik tuo atveju, jeigu pasta pakankamai laiko lietėsi su emaliu, tai yra jei dantys valomi ne mažiau kaip dvi minutes.

Šepetėliai ir tarpdančių siūlai

Tarpdančiams valyti labiausiai tinka specialūs šepetėliai ir siūlai, taip pat prietaisai, juos išvalantys plona vandens srove. Šepetėliai skiriasi dydžiu, jais gali naudotis nešiojantieji kabes, taip pat visi tie, kuriems sunku išvalyti tarpdančius. Juos galima naudoti ir kartu su gydomaisiais bei antimikrobiniais geliais, taip galima gelio įleisti į sunkiai pasiekiamas vietas, kur ypač mėgsta daugintis mikrobai.

Dantų siūlu reikia naudotis atsargiai, nes jis gali padaryti negyjančių žaizdų ir pažeisti dantenas. Dantų siūlų pasirinkimas labai didelis. Reikėtų vengti labai plonų siūlų, kuriais lengva įpjauti dantenas. Geriau rinktis pastorintus minkštus siūlus arba juostelės formos siūlus. Kai kuriais atvejais verta atkreipti dėmesį į siūlą su laikikliu, nes jo galai yra įtvirtinti ir tai padeda siūlu išvalyti vietas, pavyzdžiui, po kabių viela.

Taip pat yra prietaisų, kurie tarpdančius valo plona vandens srove (irigatoriai). Jie užtikrina šios srities higieną su mažiausia pažeidimo rizika. Vietoj vandens irigatoriuose galima naudoti burnos skalavimo skystį.

Burnos skalavimo skysčiai

Burnos skalavimo skysčiai dažniausiai naudojami dviem tikslais. Pirma, dėl kosmetinio tikslo: jie gaivina kvėpavimą ir užtikrina švarumo pojūtį. Jeigu nemalonus burnos kvapas yra dėl ilgalaikių problemų (chalitozė), būtina kreiptis į gydytoją. Antra priežastis – kova su ligas sukeliančiais mikrobais. Tam geriau naudoti burnos skystį, turintį dezinfekuojamąjį arba antibakterinį poveikį, jo sudėtyje dažniausiai būna chlorheksidino. Šias priemones būtina naudoti esant dantenų ir burnos ertmės gleivinės uždegimui arba po chirurginių procedūrų. Stipraus dezinfekuojamojo poveikio burnos skalavimo priemonėse yra įvairių cheminių medžiagų, todėl jų negalima ilgai naudoti.

Burnos skalavimo skystis padeda sulėtinti dantų apnašų susidarymo procesą, bet mažai veikia jau esamas apnašas. Taip pat svarbu atsižvelgti į naudojamos priemonės pH lygį. Jeigu jis yra labai žemas, ilgas tokio skysčio naudojimas gali sukelti emalio eroziją ir dantų irimą.