Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje – vienas pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Tai rodo, pavyzdžiui, galimą miokardo infarkto ar insulto riziką. Tačiau kas gi yra tas cholesterolis ir ką dar apie jį reikia žinoti?
1. Gyventi be cholesterolio neįmanoma, bet padidėjęs cholesterolio kiekis gali būti mirtinas.
Būdamas mūsų organizme, cholesterolis atlieka daugybę svarbių funkcijų. Tai viena pagrindinių ląstelių membranų sudedamųjų dalių ir pradinė daugelio gyvybiškai svarbių medžiagų (tulžies rūgščių, steroidinių hormonų ir kt.) sintezės medžiaga. Cholesterolis būtinas skeletui, limfinei sistemai, smegenims ir širdžiai. Cholesterolio perteklius kraujyje skatina riebalinių plokštelių susidarymą ant vidinių kraujagyslių sienelių. Esant fibrozei ir plokštelių kalcifikacijai, atsiranda aterosklerozė. Dėl kalcifikacijos kraujagyslių sienelės sustorėja ir pasidaro trapios. Sunkiausia aterosklerozės pasekmė gali būti trombozė, kraujagyslių sutrūkimas, širdies infarktas ar smegenų insultas. Kadangi padidėjęs cholesterolio kiekis yra pavojingas ir aterosklerozė neišgydoma, reikia daryti viską, kas įmanoma, norint išlaikyti normalų cholesterolio kiekį ir užkirsti kelią kraujagyslių kalcifikacijai.
2. Padidėjęs cholesterolio kiekis gali sukelti erekcijos problemų ir navikų.
Tai, kad padidėjęs cholesterolio kiekis sukelia širdies ir kraujagyslių ligas, yra gerai žinomas faktas. Daug mažiau žinoma apie tai, kad didelis cholesterolio kiekis gali sukelti daug kitų sveikatos problemų.
2005 m. Švedijoje atliktas tyrimas parodė, kad aukštą cholesterolio lygį turintiems vyrams tikimybė susirgti sėklidžių vėžiu yra 4,5 karto didesnė nei vyrams, kurių cholesterolio lygis yra normalus. Mokslininkai taip pat sieja aukštą cholesterolio lygį su erekcijos sutrikimų, inkstų ligų, kepenų cirozės ir net Alzheimerio ligos rizika.
3. Kartais padidėjęs cholesterolio kiekis pastebimas pasižiūrėjus į veidrodį.
Dažniausiai net labai padidėjęs cholesterolio kiekis yra nejuntamas – žmogus jaučiasi gerai. Paprastai apie padidėjusį cholesterolio kiekį sužinome iš gydytojo, kuris remiasi kraujo tyrimų rezultatais. Kartais, ypač esant paveldimai hipercholesterolemijai, padidėjęs cholesterolio kiekis pastebimas plika akimi: aplink akis atsiranda vadinamųjų ksantomų, pailgų poodinių gelsvo atspalvio cholesterolio plokštelių. Ksantomos gali būti susijusios ir su kitomis ligomis, pavyzdžiui, diabetu.
4. Prakaitavimas gali padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį.
Tinkama mityba leidžia išlaikyti normalų cholesterolio kiekį. Rekomenduojama valgyti daug ląstelienos turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, viso grūdo produktus, vaisius ir daržoves. Labai naudingi riešutai ir sėklos, turintys vertingų aliejų, taip pat žalioji arbata, kurioje yra daug antioksidantų. Sojose ir vištų kiaušiniuose esantis lecitinas taip pat padeda kontroliuoti cholesterolio kiekį. Naujausi tyrimai atskleidė, kad prakaitavimas, t. y. reguliarus pakankamo intensyvumo fizinis aktyvumas, gali būti naudingas: jis labai padidina „gerojo“ cholesterolio (HDL) kiekį kraujyje. Žinoma, tai įvyksta ne iš karto, bet reguliariai treniruojantis ilgą laiką.
5. Normalų cholesterolio kiekį padeda išlaikyti natūralios priemonės.
Norint išlaikyti normalų cholesterolio kiekį, rekomenduojama vaistinėje įsigyti natūralių priemonių, iš kurių efektyviausia yra fermentuoti raudonieji ryžiai, tiksliau, juose esanti medžiaga monakolinas K. Moksliniai tyrimai parodė, kad kasdien suvartojami 10 mg monakolino K padeda palaikyti normalų cholesterolio kiekį. Kai cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje ribinis arba padidėjęs, geriau vaistinėje paprašyti preparato, kuriame yra monakolino K ir berberino. Šis derinys padeda kontroliuoti cholesterolio kiekį ir veiksmingiau kovoti su padidėjusiu cukraus kiekiu kraujyje. Berberinas taip pat sustiprina monakolino K poveikį.